Samodzielne robienie nalewek

Alkohol zajmuje w naszej kulturze dosyć znaczące miejsce i to bynajmniej nie dlatego, jakoby Polacy piją go dużo. Statystyki bowiem wyraźnie wskazują, że na tle niektórych krajów europejskich spożywanie alkoholu w Polsce wypada bardzo blado.

lampka nalewki

Autor: fo.ol
Źródło: http://www.flickr.com
Niemniej jednak, znaczącym zainteresowaniem cieszą się własnoręcznie robione trunki, traktowane w polskich domach na zasadzie przetworów, takich samych jak np. dżem. Takie przepisy są bardzo często przekazywane nawet z pokolenia na pokolenie. Przykładem może być między innymi litworówka, nalewka produkowana na obszarze polskiego Podhala . Czemu akurat tam? Jako że to właśnie w rodzimych Tatrach można spotkać arcydzięgiel litworu, jaki jest najważniejszym składnikiem nalewki. Na dodatek używa się rzecz jasna spirytusu. Przeważnie trunek jest również słodzony miodem. Zdaniem górali posiada on właściwości uzdrawiające, na przykład łagodzi ból.

nalewki

Autor: George Grinsted
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu Polaków jest też smakoszami klasycznej cytrynówki. Jej produkowanie jest banalne, trzeba jedynie dysponować spirytusem, ewentualnie gotową już wódką oraz dodać do niej sok z cytryny. Czasami wykorzystywany jest też jej miąższ. Zdarza się, że cytrynówka jest na dodatek słodzona. W niektórych regionach państwa produkuje się także specjalny alkohol na palonym cukrze. Jest bardzo słodki i ma lekkie brązowe zabarwienie. Nie ma chyba też osoby, jaka nie słyszałaby o uwielbianej śliwowicy, jaką można znaleźć na Podhalu. Nazwa pozwala się domyśleć, że produkowana jest ze śliwek. Jednym z najbardziej powszechnych trunków, które wiele osób wykonuje własnoręcznie jest naturalnie wino (zobacz: wino z chardonnay) – przeważnie z winogron, chociaż wino można wykonać też z jabłek, brzoskwiń, a nawet truskawek. Niektóre osoby stosują do tego celu również ryż. Wówczas bazą smaku wina (zobacz: wina białe słodkie) są dodawane zioła. Poza owocami, warto zaopatrzyć się oczywiście w gąsior oraz drożdże. Takie produkty można znaleźć bez problemu w sklepach, a wykonanie trunku jest dosyć łatwe. Gąsior musi absolutnie stać w ciepłym i suchym miejscu, wówczas wino jest najsmaczniejsze.

Domowe alkohole zazwyczaj są stosowane przede wszystkim w celach leczniczych, w szczególności jeżeli w ich składzie można znaleźć zioła. Dużo częściej nalewki według tradycyjnych receptur można kupić również w sklepie, w konkurencyjnych cenach.